Miresevini
  Fjale te urta popullore
 
Ai që di me shumtë flet me pak.
Kur njeriu e kupton që nuk është i ditur, ai ka hedhur një hap drejt diturisë
Njeriu mëson kur është i ri dhe kupton kur plaket.
Edhe guri pëlcet kur nxehet.
E mjel sa e mjel lopën, pastaj i bie me këmbë dhe e derdh. 
Gurit të rrokullisur dhe të dehurit mos i del përpara. 
I buti thyen të fortin. 
Me njoftë veten asht urti, me qeverisë veten, është trimni. 
Mos i fryj zjarrit se të djeg. 
Ate që nuk e do, i thuaji: "Të hyftë vetja në qejf". 
Më mirë është të shpenzosh një qiri të vogël se sa tërë jetën ta kalosh në terr.
" E mundshmja" pyet të " Pamundshmen" ku jeton? U përgjigj: në ëndrrat e të paaftëve.
Edhe në kopsht të mirë din me qenë ndonjë gjarpër.
Nuk është i varfër ai që ka pak, por ai që kërkon shumë.
Më e mirë është nëna më e keqe, se njerka më e mirë.
Më mirë është të rrëshqet këmba se sa gjuha.
Nëse nuk mundesh me më ndihmuar, mos më pengo.
Çka bën i keqi, s'bën as dreqi
Kush vjen rrallë, ha bakllavanë, kush vjen shpesh ha përsheshë
Te duash Veten..Eshte fillimi i nje romance e cila zgjat gjith jeten..
Gure Gure Behet Kalaja
Shakaja eshte gjysma e se vertetes.   
Shqiptari kryet e pren dhe besën s'e then . 
Trimëria e kthen plumbin mbrapsht. 
Trimin vraje, po mos e shaj. 
Sa te rrosh do te mesosh
Ku rasha mos u vrasha,
Kur gruaja hyn ne punet e burrave, burri duhet te mesoje hilet e grave.
Me veshtire eshte te mbash dy gra se dy shtete.
Mesuesi me i mire eshte pervoja.
kush nuk degjon nenen del ne rruge e then kemben
Pune shume, e fjale pak. 
Ujku qimen e nderron por zanatin se harron!!
Pyet 7 A 8 Vete Dhe Bej Sic Di Vete
Ç'lind nga macja...do te gjuaje minj.
rri shtremet e fol drejt
 
  Sot kemi 7 visitors.Ju faleminderit qe e keni vizituar kete webfaqe  
 
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free