Miresevini
  Kuriozitete
 

Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokes sone me nje shtrese prej rreth 130 metrash.

 

Jupiteri është aq i madh sa që mund të zinte brenda tij të gjithë planetët e tjerë.

 

 20% e energjisë së trupit përdoret nga truri.

 

Flokët dhe thonjtë vazhdojnë të rriten edhe mbasi njeriu ka vdekur.

 

Përgjatë 75 vjetësh jetë kalon më tepër se 30 ton ushqim dhe 50 000 litra lëng nëpër zorrë.

 

Në Romë ndodhet xhamia më e madhe në Evropë.

 

Thuhet se në Kostarikë është zbuluar një majmun me gjatësi 4.3 metra. Sipas këtij zbulimi del se Kin Kongu i njohur në film mund të ketë qenë i vërtetë!!

 

Oqeani më i madh është Paqësori. Sipërfaqja e tij është 179.680.000Km2 oqeani më i vogël është Oqeani i Ngrirë i Veriut që ka 14.090.000 km2.

 

Gadishulli më i madh në botë është ai i Arabisë, me sipërfaqe 2.730.000 km2.

 

Ishulli më i madh në botë është Grenlanda me sipërfaqe 2.175.600 km2.

 

Thellësia më e madhe në botë është në ishujt Mariana, e quajtur Çalenger. Kjo thellësi arrinë në 11.033 metra.

 

Në mjedisin e hapur kur nuk fryejnë erërat, zëri i njeriut mund të dëgjohet 200 metra larg.

 

Elefantet i tremben lepujve dhe qenve qofshin keta edhe te vegjel.

 

Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.

 

Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodhen vetëm pas 10 min.

 

Zemra e Gjirafes peshon 12 Kg.

 

Shkencëtarët britanez kanë llogaritur se macat , të cilat ata i mbajnë në shtëpi për 1 vit asgjësojnë50 milion minjë dhe 20 milion zogj të vegjël.

 

Alfabeti më e gjatë është i gjuhës kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.

 

Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.

 

Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.

 

Vetem mushkonjat femra piskojne.

 

Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.

 

Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.

 

Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.

 

Minjte mund te durojne pa uje me teper se devet.

 

Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.

 

Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.

 

Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.

 

Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.

 

Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.

 

Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeçare nuk fliste normalisht. 

 

Zogu nuk e ka shqisën e të nuhaturit dhe të shijes. 

 

Shkretëtira e Saharasë ka një sipërfaqe sa tërë Evropa. Siperfaqja e saj është sa nente shkretetirat me te medha te botes se bashku.

 

Në Detin e Vdekur për shkak të përqindjes së lartë të kripës nuk ka qënie të gjalla në të.

 

Telefonin e zbuloi Aleksandër Graham Bell, më 1875. 

 

Eskimezët kur e lëshojnë shtëpinë patjetër e rrëzojnë së paku një pjesë të shtëpive të tyre të ndërtuar prej akulli në mënyrë që ajo të mos bëhet strehim i shpirtrave të këqinj.

 

Breshka mund të ecë me 10 km në orë.

 

DNA ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.

 

Meshtari Pianton beri bicikleten e pare.

 

Sipas Entit Statistikor te Kosoves dhe IOM, rreth gjysma e popullsise se Kosoves është nen 25 vjec.

 

Në janar të vitit 1978 në mishtoren "la Ron" në Misuri të SHBA-ve është prodhuar sallami me gjatësi prej 5,7 metrash dhe peshe 207,3 kg.

 

Në Britaninë e Madhe është rriturr lakra më e madhe. Pesha e saj është 51,80 kg.

 

 

Numri më i madh i të vdekurve nga uria është shënuar në periudhën 1918-1943 në të cilën vdiqën gjithsejt 28 104 000 njerëz.

 
  Sot kemi 7 visitors.Ju faleminderit qe e keni vizituar kete webfaqe  
 
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free